Sommarkyrkan – människorna och Jesus

Published by Hilda Frick on

Vad skulle lärjungen Petrus säga om Jesus? Hur skulle Maria från Magdala beskriva Jesus och vad han gjort i hennes liv? Vad skulle du säga om Jesus?

I sommar möts vi i församlingsvåningen på lördagar klockan 18:00 och söndagar klockan 10:30 för fika och sedan börjar gudstjänsten kl 11:00. Vi sjunger några sånger, läser bibeln och lyssnar till vad Jesus gjort i människors liv.

Varmt välkomna!

Sommarandakter på sociala medier

Lördagar klockan 07:00 kommer det ut sommarandakter på Facebook och Instagram. Några av församlingens pastorer läser berättelser om när Jesus möter olika människor och ger en betraktelse till den. Församlingens musikledare Marie-Louise Lindman sjunger och spelar, både solosånger och sommarpsalmer. Första andakten kommer ut på midsommardagen. Håll utkik!